Szerkesztő: Vincze Dóra

Szerkesztette 2015-ig: Fitz Péter

Fotók: Bakos Ágnes, Tihanyi Bence, továbbá ismeretlen szerzők

Logo: Trombitás Tamás

© Fővárosi Képtár, 2014

 

Múzeumpedagógia

MOSTAN SZÍNES TINTÁKRÓL ÁLMODOM

Vázlatfüzet kicsiknek és nagyoknak

Megjelent a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár új kiadványa!

A Mostan színes tintákról álmodom című múzeumpedagógiai kreatív füzet a BTM Vármúzeumban 2025. február 2-ig látogatható, A főváros képtára – Művek és történetek című időszaki kiállításhoz kapcsolódik.

A két külön korosztálynak (3–14 évesek, 14+ évesek) szóló vázlatfüzet használható játékos kiállításvezetőként és otthoni foglalkoztató füzetként is, önálló vagy családdal közös felfedezés formájában. A kiadvány színek, vonalak, formák, anyagok és művészi technika mentén, elgondolkodtató kérdések segítségével ismertet meg a képzőművészet világával, modern magyar művészek alkotásain keresztül.

Várjuk észrevételeiket és a fiatalok alkotásait a kreatív füzetben szereplő feladvány kapcsán a vazlatfuzet2024@gmail.com címre.

A kiadvány megvásárolható a Kiscelli Múzeum és a Vármúzeum shopjában.

Ára: 1060 Ft

A vázlatfüzetet szerkesztette: Bauernhuber Enikő, Molnárné Aczél Eszter

Grafikai tervezés: Farkas Anna

AKTUÁLIS IDŐSZAKI FOGLALKOZÁS

Szoborkalandok – Játékos felfedezőtúra a Kiscelli Múzeum kertjében és udvarán

minden korosztály, 60 perc

Helyszín: BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár, 1037 Budapest, Kiscelli utca 108.

A Fővárosi Képtár Műtárgyak a szabadban című állandó, szabadtéri kiállításához kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozás során vállalkozó kedvű látogatóink saját ritmusban fedezhetik fel az udvari szoborkiállítást, egy rövid bevezető után rejtvények nyitjára juthatnak, végül pedig egy Nemes Nagy Ágnes-versre is fény derül.

Jegyár: 1000 Ft/fő

A foglalkozást tartja: Bauernhuber Enikő múzeumpedagógus.

HELYIÉRTÉK – LEGYÉL TE IS MŰGYŰJTŐ!

Művek és történetek a Fővárosi Képtárból

15–18 éves korosztály, 75 perc

Helyszín: BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár, 1037 Budapest, Kiscelli utca 108.

 

Ismered a Fővárosi Képtár gyűjteményének kiemelkedő darabjait?

Érdemes lehet vajon kevésbé ismert képzőművészek műveit is megvásárolni és gyűjteni?

 

A játékos, interaktív elemeket is tartalmazó múzeumpedagógiai foglalkozás során képzeletbeli műgyűjtőként rejtvényeket fejtünk meg a Fővárosi Képtár gyűjteményéről és a XX. század törekvéseit képviselő alkotók (pl. Keserü Ilona, Kondor Béla, Fehér László, Bak Imre, Bukta Imre) műveiről.

A Helyiérték – A főváros képtára+ című időszaki kiállítás közös felfedezésére indulunk képtári sétánkon, ahol érdekes szempontokat adunk a műalkotások megközelítési lehetőségeihez is. A kiállítási válogatás célja, hogy a sokszínű és izgalmas tárgyakat magába foglaló képzőművészeti gyűjtemény őrzési helyén, a Kiscelli Múzeumban is láthatóak legyenek kiemelkedő alkotások.

A tárlat feltérképezése közben a múzeumok szerepéről, feladatairól is beszélgetünk, így azt is megtudhatjuk, milyen úton kerültek a kiállított művek a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár gyűjteményébe.

A múzeumpedagógiai foglalkozás jól kapcsolható a magyar irodalom, rajz és vizuális kultúra, mozgókép- és médiaismeret tanórák anyagához.

A foglalkozás a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár időszaki kiállításához készült, melynek címe: Helyiérték – A főváros képtára+.

A tárlathoz kapcsolódóan ajánljuk a 2025 februárjáig a BTM Vármúzeumban látható, A főváros képtára – Művek és történetek című időszaki kiállítás megtekintését a KÉPTÖRTÉNETEK című múzeumpedagógiai foglalkozásunk keretében.

Jegyár: 1000 Ft/fő

A foglalkozást tartja a kiállítás kurátorával: Bauernhuber Enikő múzeumpedagógus.

KÉPTÖRTÉNETEK

Játékos képtári séta

15–18 éves korosztály, 75 perc

Helyszín: BTM Vármúzeum, 1014 Budapest, Szent György tér 2.

 

Milyen történeteket rejtenek a műalkotások?

Milyen elbeszélések bontakozhatnak ki számunkra a tárlat felfedezése közben?

A modern magyar művészet remekei között kalandozunk közös képtári sétánk során.

A Budapesti Történeti Múzeum képzőművészeti gyűjteményét bemutató kiállítás feltérképezése közben együtt alkotunk történeteket, és a műalkotások megközelítéséhez is érdekes szempontokat találunk ki.

A képzőművészet mellett elkísérnek minket a társművészetek is: az irodalom, a zene…

Kalandozz velünk a színek, vonalak, formák, anyagok és művészi technikák világában!

A térképet mi adjuk, a felfedezés Rád vár.

Válj Te is műértővé!

A foglalkozás a Fővárosi Képtár a BTM Vármúzeumban látható időszaki kiállításához készült, melynek címe: A főváros képtára – Művek és történetek.

Jegyár: 2.200 Ft/fő

A foglalkozást tartja: Bauernhuber Enikő múzeumpedagógus és Molnárné Aczél Eszter művészettörténész.

Bejelentkezni a foglalkozásra a muzeumpedagogia@btm.hu email címen vagy telefonon (+3614878854 vagy +36203849718) tudnak.

További információ a BTM Vármúzeum honlapján:

INFORMÁCIÓ

Érdeklődés/jelentkezés/időpont egyeztetés:

E-mailben a muzeumpedagogia@kiscellimuzeum.hu és a bauernhuber.eniko@btm.hu címen, telefonon a +36 1 388 8560/113 vagy +36 20 232 0143 számon.

Időpontok:

A múzeum nyitvatartási idejében (K-V 10:00-18:00), előre egyeztetett időpontban lehet kérni múzeumpedagógiai foglalkozást.

Létszám:

Egy csoport maximum 15 fővel indul, ennél magasabb létszám esetén két külön csoportot indítunk.

Részvételi díj:

1000 Ft/fő a belépőjegyen felül (https://fovarosikeptar.hu/jegyarak/), Óbudai óvodás és iskolás csoportok számára a belépés és a múzeumpedagógiai foglalkozás is ingyenes.

KORÁBBI IDŐSZAKI FOGLALKOZÁSOK
LEGYÉL TE IS MŰGYŰJTŐ!

LEGYÉL TE IS MŰGYŰJTŐ!
Tárgyak és történetek a Fővárosi Képtárból

15–18 éves korosztály, 75 perc

Budapest a műkincsek városa is.
Vajon egyesek miért gyűjtenek műtárgyakat?
El tudod képzelni, hogy műkincsek között élj?
Érdemes lehet kevésbé ismert alkotók műveit is megvásárolni és gyűjteni?

A játékos, interaktív elemeket is tartalmazó múzeumpedagógiai foglalkozás során képzeletbeli műgyűjtőként rejtvényeket fejtünk meg a Fővárosi Képtár gyűjteményéről és Budapesthez kapcsolható új szerzeményeiről.

A tárlat közös felfedezése közben a múzeumok szerepéről, feladatairól beszélgetünk, és a kiállított műtárgyakhoz fűződő városi történeteket fürkészünk ki.
Így azt is megtudhatjuk, hogyan kötődnek a műalkotások Budapesthez, és milyen úton kerültek a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár gyűjteményébe.

A múzeumpedagógiai foglalkozás jól kapcsolható a történelem, rajz és vizuális kultúra, mozgókép- és médiaismeret tanórák anyagához.

A foglalkozás a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár időszaki kiállításához készült, melynek címe: Vettük, kaptuk, megmutatjuk 1. – Válogatás a Fővárosi Képtár legújabb szerzeményeiből

Jegyár: 1000 Ft/fő

A foglalkozást tartja a kiállítás kurátorával: Bauernhuber Enikő múzeumpedagógus.

REIGL JUDIT – EGY KORTÁRS FESTŐ MŰHELYÉBEN

REIGL JUDIT – EGY KORTÁRS FESTŐ MŰHELYÉBEN

16–18 éves korosztály, 75 perc

A játékos, interaktív elemekkel átszőtt múzeumpedagógiai foglalkozás során közösen fedezzük fel a Reigl Judit (1923–2020) festőművész műveiből rendezett időszaki kiállítást a Kiscelli Múzeum Templomterében.

Műalkotások, fotók, versek és a művész saját szavai segítségével próbálunk végigjárni egy lehetséges alkotói utat.
Vajon mi minden vezethet egy műalkotás létrejöttéhez?
Hogyan léphetnek a különböző művek kölcsönhatásba egymással?
Hogyan válhat mindez számunkra élménnyé?

A művészi alkotófolyamat kifürkészése során ezekre a kérdésekre keressük közösen a válaszokat, miközben feltárjuk, hogyan hatnak ránk Reigl Judit művei.

A foglalkozás a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár időszaki kiállításához készült, melynek címe: Szárnyalás–Vol–Flight. Reigl Judit figurális festészete.

Jegyár: 1000 Ft/fő
A foglalkozást tartja a kiállítás kurátorával: Bauernhuber Enikő múzeumpedagógus

LEGYÉL TE IS MŰGYŰJTŐ! / KI A RAKTÁRBÓL! 2.

LEGYÉL TE IS MŰGYŰJTŐ!

15–18 éves korosztály, 75 perc

Budapest a műkincsek városa is. Vajon egyesek miért gyűjtenek műtárgyakat? El tudod képzelni, hogy műkincsek között élj? Érdemes lehet kevésbé ismert alkotók műveit is megvásárolni és gyűjteni?
A játékos, interaktív elemekkel tarkított múzeumpedagógiai foglalkozás során képzeletbeli műgyűjtőként kincsvadászatra indulunk a Fővárosi Képtár női alkotók sosem látott műveit bemutató időszaki kiállításán. A tárlat közös felfedezése közben azt is megtudhatjuk, hogyan kerültek a 20. század első felében élt női alkotók művei a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár gyűjteményébe.

A foglalkozás a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár időszaki kiállításához készült, melynek címe: Ki a raktárból! 2. Árnyékban. Női alkotók művei a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár gyűjteményéből, 1900–1950

Jegyár: 1000 Ft/fő
A foglalkozást tartja a kiállítás kurátorával: Bauernhuber Enikő múzeumpedagógus

ÁRNYÉKBAN

ÁRNYÉKBAN

15–18 éves korosztály, 75 perc

A 20. század első fele az a korszak, amikor egy nő már szabadon választhatta hivatásként a művészetet. A Fővárosi Képtár időszaki kiállításán bemutatott női alkotók, noha gyakran egész életüket a művészetnek szentelték, a mai látogató számára szinte ismeretlenek.
Mi köti össze Anna Margit, Ferenczy Noémi, Lesznai Anna, Szántó Piroska, Sztehlo Lili, Undi Mariska életútját és művészetét? Miben különböznek, mi adja különlegességüket, egyediségüket? Milyen indíttatásból választják a művészetet? Hol folytatják művészeti tanulmányaikat a világban, majd hol és milyen céllal alkotnak?
A múzeumpedagógiai foglalkozás során példákkal szemléltetjük a női alkotók életpályája kapcsán felmerülő döntéshelyzeteket. Közösen gondolkodunk a művészet szerepéről, az önkifejezés lehetőségeiről és a pályaválasztás kérdéseiről. Mindebből pedig az is kiderülhet, hogy mi minden határozhatja meg ma a választásainkat, saját életünk során.

A foglalkozás a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár időszaki kiállításához készült, melynek
címe: Ki a raktárból! 2. – Árnyékban. Női alkototók művei a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár gyűjteményéből, 1900–1950

Jegyár: 1000 Ft/fő
A foglalkozást tartja a kiállítás kurátorával: Bauernhuber Enikő múzeumpedagógus

NŐ – KÉP – ZÉS / ÖN – KÉP – ZÉS

NŐ – KÉP – ZÉS / ÖN – KÉP – ZÉS
15–18 éves korosztály, 70 perc

Mi a közös Barabás Ilona, Barabás Henriette, Teleki Blanka, Machik Mária, Gerdenich Claudine életútjában? Mikor kezdenek művészettel foglalkozni, hogyan alakul a pályafutásuk, hány éves korukig alkotnak?
A múzeumpedagógiai foglalkozás során átfogó képet kapunk a 19. századi női alkotókról, szereplehetőségeikről, társadalmi helyzetükről, és mindezeken keresztül a pályaválasztás kérdéseiről. Példákkal szemléltetjük a női életpálya kapcsán felmerülő döntéshelyzeteket, amiből az is kiderül, hogy mi minden határozhatja meg ma a választásokat, saját életünk során.

A foglalkozás a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár időszaki kiállításához készült, melynek címe: Ki a raktárból! I. „Gondolatim, érzeményim / Szárnyra keltenek”. Válogatás a BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár gyűjteményének 19. századi anyagából

Jegyár: 1000 Ft/fő

A foglalkozást tartja a kiállítás kurátorával: Bauernhuber Enikő múzeumpedagógus.

MOZGÁSBAN / MÁCSAI ISTVÁN BUDAPESTJE

MOZGÁSBAN
Mácsai István Budapestje

15–18 éves korosztály, 75 perc

A játékos, interaktív elemekkel átszőtt múzeumpedagógiai foglalkozás során közösen fedezzük fel a Mácsai István (1922–2005) festőművész életművéből rendezett kiállítást a Kiscelli Múzeum Templomterében. Életre keltjük ábrázoltjait, és „városi tájképein”, fotóin, filmfelvételein, naplórészletein keresztül saját Budapesthez fűződő viszonyunkat is feltérképezzük.

A foglalkozás BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár időszaki kiállításához készült, melynek címe: Elmozdul a fal! Mácsai István Kiscellben.

Jegyár: 1000 Ft/fő

A foglalkozást tartja a kiállítás kurátorával: Bauernhuber Enikő múzeumpedagógus.